wyszukaj zaawansowane


Odczytywanie danych z opon

 

Na boku opony znajdują się wszystkie podstawowe informacje na jej temat. Można je uznać za "kartę identyfikacyjną" opony.

 

Opona

 

Każda opona powinna zawierać standardowe informacje takie jak:

1. Szerokość przekroju opony wyrażona w mm.
2. Procentowy stosunek wysokości przekroju opony do szerokości przekroju opony
3. Konstrukcja (R = opona radialna)
4. Średnica obręczy wyrażona w calach.
5. Maksymalne obciążenie eksploatacyjne (indeks nośności)
6. Symbol prędkości
7. TUBELESS - opona bezdętkowa
8. Oznaczenie i numer zatwierdzenia przez ECE
9. Oznaczenie miejsca znacznika zużycia bieżnika
10. Właściwości M&S (błoto i śnieg) opony w warunkach zimowych
11. Oznaczenie testu i klasyfikacji opony jako nadającej się do użytku w ekstremalnych warunkach zimowych
12. Data produkcji (tydzień, rok: dekada 1990-1999)
13. Oznaczenie zgodności z przepisami Wydziału Transportu
14. Kod DOT producenta
15. Kraj produkcji
16. Nazwa marki
17. Szczegółowe dane na temat konstrukcji opony (DOT)
18. Oznaczenie ciśnienia i nośności (DOT)
19. Rodzaj opony (radialna)
20. Oznaczenie wymagane na terenie USA
21. Lokalizacja znacznika zużycia bieżnika opony w warunkach zimowycha


Znaczenie danych umieszczonych na oponie

Pozycja 1: Szerokość przekroju opony to liniowa odległość wyrażona w milimetrach pomiędzy zewnętrznymi krawędziami ścianek bocznych napompowanej opony, z pominięciem nierówności wynikających z oznaczeń, ozdób, pasów zabezpieczających lub obręczy.

Pozycja 2: Wysokość przekroju jest połową różnicy pomiędzy całkowitą i nominalną średnicą obręczy. Z biegiem czasu, kształt opon zmienił się z okrągłego na bardziej płaski i szerszy. Wpłynęło to na zmianę zależności lub  współczynnika kształtu (A/R) wysokości do szerokości przekroju ze 100% na 70%, 60%, 50% i poniżej.

Pozycja 3: Konstrukcja opony radialnej jest oznaczona literą "R" w rozmiarze opony na ściance bocznej.

Pozycja 4: W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat średnica obręczy uległa powiększeniu. Uważana niegdyś za maksymalną średnica 16" dzisiaj jest już standardem.

Pozycja 5: Indeks nośności opony jest liczbą wskazującą maksymalne obciążenie, które może być przenoszone przez oponę przy oznaczonej odpowiednim symbolem prędkości i ciśnieniu powietrza. Należy jednak pamiętać, że każdy indeks dotyczy maksymalnej prędkości 210 km/h. Maksymalne indeksy nośności powyżej tych prędkości należy zredukować.

W przypadku opon nie zawierających danych (np. opony klasy ZR) w celu ustalenia maksymalnego indeksu nośności należy skonsultować się z producentem opon.

Pozycja 6: Wskaźnik prędkości opony stanowi część indeksu prędkości i jest liczbą, lub literą, wskazującą maksymalną prędkość, przy której dana opona może przenosić dozwolone obciążenie (oprócz prędkości powyżej 210 km/h).

Indeksy nośności i prędkości są umieszczone na obydwu ściankach bocznych opony. Pierwszy numer oznacza maksymalne obciążenie eksploatacyjne dla opon POJEDYNCZYCH, natomiast druga liczba - dla opon podwójnych.

Możliwe jest stosowanie opon zimowych klasy M&S o indeksie prędkości niższym od prędkość samochodu. W niektórych państwach konieczne jest umieszczenie na przedniej szybie naklejki wskazującej maksymalną prędkość opony. Po założeniu opon prędkości tej nie wolno przekraczać.

Pozycja 7: Słowo "TUBELESS" oznacza, że dana opona jest oponą bezdętkową.

Pozycja 8: Znak i numer zatwierdzenia oznacza, że opona spełnia wymogi normy ECE-R30.

Pozycja 9: Wskazuje miejsca, w których znajdują się znaczniki zużycia bieżnika opony (1.6 mm). W przypadku, gdy opona zużyje się w takim stopniu, że znaczniki będą na tym samym poziomie, co znajdujące się obok nich żebra bieżnika, oznacza to, że głębokość bieżnika osiągnęła minimalną dopuszczalną wartość 1.6 mm.

Pozycja 10: Litera "M&S" oznaczają, że dana opona jest oponą zimową przeznaczoną do jazdy na nawierzchniach pokrytych lodem i śniegiem.

Pozycja 11: Opona została przetestowana zgodnie z procedurami ISO i zatwierdzona do użytku w ekstremalnych warunkach zimowych.

Pozycja 12: Na oponach wyprodukowanych przed rokiem 2000 data produkcji oznaczona jest za pomocą 3 cyfr na końcu numeru seryjnego, gdzie dwie pierwsze cyfry oznaczają tydzień, a trzecia - rok produkcji. Symbol ? oznacza dekadę lat 90. Od roku 2000 zaczęto stosować oznaczenie 4-cyfrowe, w którym cyfry trzecia i czwarta oznaczają rok produkcji.

Pozycja 13: Symbol "DOT" oznacza zgodność z  przepisami amerykańskimi.

Pozycja 14: Kod DOT producenta stanowi zakodowaną wartość i znak identyfikacyjny konstrukcji zgodne z przepisami amerykańskimi.

Pozycja 15: Kraj produkcji oznacza kraj na terenie, którego opona została wyprodukowana.

Pozycja 16: Nazwa marki opony (zawiera nazwę rodziny i konstrukcji opon, np."Carat Exelero", "Carat Attiro", "Diadem Linero", itd.).

Pozycja 17: Szczegółowe dane na temat konstrukcji opony wymagane przez Wydział Transportu USA (DOT).

Pozycja 18: Maksymalne obciążenie eksploatacyjne i ciśnienie powietrza zgodne z przepisami obowiązującymi na terenie USA, Kanady i Australii.

Pozycja 19: "RADIAL" oznacza oponę o konstrukcji radialnej.

Pozycja 20: Oznaczenie wymagane przez przepisy konsumenckie na terenie USA odnośnie klasyfikacji UTQG (jednorodna klasyfikacja jakości opon)

Pozycja 21: Wskazuje miejsca, w których znajdują się znaczniki zużycia bieżnika (o wysokości 4 mm). W przypadku, gdy opona zużyje się w takim stopniu, że znaczniki będą na tym samym poziomie, co znajdujące się obok nich żebra bieżnika, oznacza to, że wysokość bieżnika spadła do 4 mm. Ze względu na bezpieczeństwo jazdy w warunkach zimowych opony, w których wysokość bieżnika wynosi mniej niż 4 mm należy wymienić.

 

źródło: http://www.fulda.com/fulda_pl_pl/test_and_tips/tyre_technology/how_to_read_a_tyre/index.jsp


 • szybki kontakt

  AUTO DUET s.c.
  ul I Armii Wojska Polskiego 11
  15-102 Białystok

  email: sklep@autoduet.pl

  tel. (085) 676 42 26,
  tel. kom. 606 423 999

 • płatności

  Obsługę bezpiecznych i wygodnych transakcji płatniczych  zapewnia serwis platnosci.pl

   

  banner platnosci.pl

© 2010 AUTO DUET Białystok | nasze serwisy: www.autoduet.plwebcreo.pl | e-rozwiązania dla biznesu shopcreo.pl | e-sklepy dla biznesu
 

loading